Rohelised: Tselluloositehase sarnased megaprojektid pole Eestile sobilikud

Eestimaa Roheliste esinumber Järva- ja Viljandimaal Hannes Puu ehmatas, kui luges hiiglasliku puidurafineerimistehase rajamise idee alguspäevil, et selle ühe võimaliku asukohana kaalutakse Viljandimaad. Ta leiab, et sellised megaprojektid pole Eestile sobilikud.

“Me nägime megaprojekte nõukogude ajal piisavalt. Nende keskkonna- ja sotsiaalsed mõjud annavad seniajani tunda,” lausus Puu.

Tema sõnul tuleb vähendada raiemahtusid, kuna praegused mahud ei ole jätkusuutlikud ning süsteem on suurettevõtete poole kaldu. “See suretab puidusektoris varem või hiljem väiksed ettevõtted välja, sest neile ei jätku ühel päeval enam materjali. Inimestel pole enam kohti, kus marjul ja seenel või niisama metsas käia, linnuliikide arv väheneb, sest pole pesitsuskohti,” leidis Puu.

Lisaks usub Puu, et Eestis väärindatakse puitu juba praegu väga hästi ja tase paraneb kogu aeg. Tekivad uued ettevõtted, firmad arenevad, hakatakse tegema kallimaid tooteid. “Meie tahame näha, et puitu väärindataks nii, et see jääb pikaks ajaks kasutusse. Et puit ei läheks ainult ahju või pakenditesse, vaid näiteks mööblisse ja majadesse,” kirjeldas ta.

Puu toob välja, et ku rohelised osutuvad valituks, hoitakse kindlasti silma peal, et niisuguseid megaprojekte nagu tselluloositehas, mis loodusressursse kiirelt hävitavad, ei tuleks. Roheliste eesmärk on soodustada, et Eestis areneks väike- ja keskmine ettevõtlus, mis oleks hajutatud ühtlaselt üle riigi, nii et väljaränne pidurduks ja inimesed tuleksid tagasi. See eeldab muu hulgas, et väiksed tööstused ei sureks välja.

Loe lähemalt Sakalast.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga