Riigi eriplaneeringuga saab riik ehitada sõna otseses mõttes ilma igasuguste piiranguteta

Täna tuleb Pärnu linnavolikogu istungil arutlusele tselluloositehas ning vajadus riiklikku eriplaneeringu järele. Pärnu linnavolikogu liige Andrei Korobeinik küsib, kas Pärnu linn nõustub tselluloositehase ehitamiseks vajalike uuringute läbiviimisega linna sisulise osaluseta.

Väljavõte Andrei Korobeiniku arvamusloost:

Riigi eriplaneering tähendab, et riik otsustab ise üle kohaliku omavalitsuse, kuhu ja mida ehitada. Kohalikel on õigus tutvuda planeeringu materjaliga, avaldada arvamust ja kui midagi ei meeldi, siis võib minna hiljem ka kohtusse. Kas tagantjärgi saab kohtus kogu protsessi ümber pöörata ja tekkinud ebaõiguse taastada, võib igaüks vaid oletada. Sisetunne ütleb, et kui kohtu kaudu oleks võimalik riiklik eriplaneering tagasi pöörata, siis poleks sellisel õiguslikul instrumendil sisulist väärtust.

Riigi eriplaneeringuga saab riik ehitada sõna otseses mõttes ilma igasuguste piiranguteta. Selline riiklik eriõigus on mõistetav olukorras, kus ka riigil endal ei ole valikuid, näiteks nagu kaitserajatiste puhul. Täna on aga teemaks äärmiselt suure keskkonnamõjuga tehase ehitamine kitsa ringkonna huvides.

Paraku võib uuringute läbiviimise hind kujuneda päris kõrgeks – kui uuritakse, siis ka otsustakse uuringu tulemuste üle. Õiguskantsler on seoses riikliku eriplaneeringuga selgitanud, et vald või linn peab riigi eriplaneeringu kehtestamise korral muutma või tunnistama kehtetuks kõik riigi eriplaneeringuga vastuolus olevad kohaliku omavalitsuse planeeringud. Seega võidakse osaliselt eriplaneeringuga tühistada senised Pärnu linna arengueesmärgid. Kas see hind on Pärnu linnavalitsusele ja volikogule tõepoolest vastuvõetav?

Küsimusi on rohkem kui vastuseid. Kas Pärnus ei ole tõesti enne mitte ühtegi tehast ehitatud ja vajalikke uuringuid tehtud? Kas Pärnu linnavalitsus ei tule planeeringutega toime? Kas Eesti loodust ei ole võimalik uurida ilma valitsuse eriloata? Kui linnavalitsus ja volikogu ei hooli Pärnu linna õigustest, tekib paratamatult küsimus, kelle ülesanne see siis on?

Loe täismahus artiklit ERRist.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga