Kas Tartu Ülikooli rektorikandidaadid pooldavad tselluloositehase rajamist?

Tänases Postimehes ilmus intervjuu Tartu Ülikooli rektoriks kandideeriva Margit Sutropi ning Toomas Asseriga. Muuhulgas küsiti neilt, kas nemad oleksid TÜ rektorina kirjutanud alla kolme rektori kokkuleppele ning kas Urmas Varblane saab esineda sõltumatu eksperdina samal ajal, kui ta on ametis Est-For Investi nõunikuna.

Margit Sutrop, praktilise filosoofia professor ja eetikakeskuse juhataja

Tartu lähistele kavandatakse tselluloositehast. Kas teie Tartu Ülikooli rektorina oleksite alla kirjutanud kolme rektori kokkuleppele?

Mitte mingil juhul. Selles rektorite leppes oli lubadus tagada, et ülikoolidest tuleb välja üks koordineeritud arvamus. Teaduslikku ekspertsust nõudvates küsimustes, kus erinevad erialad – majandusteadlased, loodusteadlased, keemikud – võivad näha otsuseid erinevalt, ma ei kujuta ette, kuidas see koordineeritud arvamus võiks välja näha.

Majandusteaduskonna professor Urmas Varblane on tehast kavandava Est-For Investi nõunik. See ei takista teda esinemast Tartu linna volikogu ees sõltumatu eksperdina.

Ma arvan, et inimesed peaksid huvide konflikte vältima. Professor Varblane on kindlasti väga hea majandusteadlane, aga kui ta on end juba sidunud kindla projektiga, siis selles olukorras ta ei saa enam objektiivselt ja erapooletult arvamust anda.

Toomas Asser, neurokirurgia professor ja arstiteaduskonna dekaan

Tartu lähistele kavandatakse tselluloositehast. Kas teie Tartu Ülikooli rektorina oleksite alla kirjutanud kolme rektori kokkuleppele?

Seda on erinevalt interpreteeritud. Kas seal on akadeemiliste inimeste sõnavabadust piiratud? Minu parema arusaamise järgi ei ole see vist nii. Tartlasena ja ülikooli inimesena leian, et see temaatika vajaks sisulist uuringut, mida hetkel ei ole.

Oluline on, et küsimuse püstitus oleks avalik, et me teaks, mida uuritakse. Me ei tea, milline saab olema kestev reostuskoormus, kas Emajõgi ja meie loodus neelaks selle alla. Teine aspekt on riskide maandamine: mis saab siis, kui juhtub midagi ootamatut.

Arstina tean, et ootamatused on paraku osa meie elust. Kui meil on vastused avalikkuse esitatud küsimustele ja need on avalikult läbi arutatud, siis on mõistlik seisukoht võtta. Emotsionaalselt ei taha keegi meist, et ülikoolilinna servas oleks potentsiaalne probleem.

Majandusteaduskonna professor Urmas Varblane on tehast kavandava Est-For Investi nõunik. See ei takista tal Tartu linna volikogu ees sõltumatu eksperdina esineda.

Ma hindan Urmas Varblast kui majandusanalüütikut ega kahtle tema kompetentsis. Alati on eetilised küsimused, kus peab määratlema selgelt, milline on tema roll.

 

Täismahus artiklit saab lugeda: https://www.postimees.ee/4450247/tartu-ulikooli-rektoridebatt-margit-sutrop-vs-toomas-asser

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga