Evelin Ilves: nüüdisaegses ühiskonnas on keskkond kõige tähtsam

Roheliste ridades Euroopa Parlamenti kandideeriv Evelin Ilves leiab, et ainult barbar viib midagi sellist ellu nagu tselluloositehas ning et keskkonna säilitamine on kaasaegne lähenemine, isegi siis, kui keskkonna säilitamine on kallim.

Eelmisel aastal oli tuline vaidlus tselluloositehase püstitamise üle, millega oleks saanud Eesti puitu väärindada. Kas selle tehase oleks võinud siiski ehitada?

Kindlasti mitte! Nende hiiglaslike, ressursimahukate ettevõtete puhul on kõige suurem probleem keskkonna hävitamine. Nüüdisaegses ühiskonnas on keskkond kõige tähtsam. Ainult barbar viib midagi sellist ellu! Mulle tuleb pähe idee ja ma võtan maha metsad, reostan ära veekogud ja teen sinna mingi ettevõtte. Keskkonna säilitamine on kaasaegne lähenemine, isegi siis, kui keskkonna säilitamine on kallim.

Teiseks, ääremaadel on igal pool väikseid puidutöötlemise ettevõtteid. Saekaatreid ja muul viisil töötlemise ettevõtteid. Kui ehitame kuskile gigandi, mis neelab endasse kogu puiduressursi, siis lähevad need väiksed panktrotti. Ei ole tark teha üks ettevõte, mis loob väidetavalt 200 töökohta ja mille loomise käigus kaotab töökoha 2000 inimest.

Kas puitu ei peaks siiski rohkem väärindama? Räägitakse, et puit võiks olla uus plast, kuid selleks on vaja tehaseid.

Peab küll väärindama. Aga tehnoloogiad arenevad ja ütlen veel kord, et keskkonna säilitamine on number üks.

Kas metsa raiuda ikka võib?

Ikka võib. Aga sealgi on meetodeid palju. Eelmisel aastal oli meil üks aegade suuremaid puidu raiumise mahte. Sellest 70–80% on lageraie. On olemas ka meetodeid, kus osa jääb alles. Keskkond, taimed, loomade ja lindude kodud hävivad lageraiega. Ainult pime ei märka, et sellega on liiale mindud.

Loomulikult registrites jäävad metsamaad alles, aga minge vaadake, millised need välja näevad – ära katkutud kännustikud. Ja kui istutame sinna peale monokultuurse metsa, siis on see puidufarm. See pole eestlase mõttes mets, põlismets.

Loe täismahus intervjuud EPL-ist.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga