Eesti Ornitoloogiaühing: kevadine raierahu on vajalik

Eesti Ornitoloogiaühing leiab, et 2-kuuline raierahu lindude pesitsemisperioodil aprillist juunini erametsades on oluline, hoolimata sellest, et puudub uurimus, mis kinnitaks metsaraie mõju lindude arvukusele. Raiutud pindala vähendab sigimist – ükskõik kui palju seal hetkel pesakondasid on, vähendab see sellevõrra pesakondasid tulevikus. 

Keskmine maaomanik alustab raiet suve lõpul ning raiub sügisel ja talvel, kevadel raiutakse hinnanguliselt umbes 10-20 protsenti kogu raiemahust. “Nendele ettevõtetele, kes praeguseks tulevad oma majandustegevuses ots-otsaga kokku, võib see alguses olla ehmatav, aga arvestades tänast metsaistutusmasinate arvukust, siis nende jõudlus aastas raiuda on kordades suurem kui see 10-20 protsenti, mis saadakse kevadise raiumisega lisaks, ” ütles Eesti Ornitoloogiaühingu seirekomisjoni esimees Renno Nellis.

Kuigi metsaomanikele võib jääda mulje, et linnas piiranguid mõtlevad inimesed tegutsevad maainimeste arvelt, see päris nii ei ole. “Raierahu soovib ühiskond tervikuna. Kui me teame, et aastaringselt toimuv raie on kahjulik, siis oleks ebaeetiline seda teadmist vältida,” lausus Nellis.

Raierahu seadustamine mõjutaks tööjõudu, kuid töötuks see inimesi ei jätaks. “Raierahu ei saa olla väikelinnade või servaalade väljasuremise põhjuseks,” lisas Nellis, et kevadel saaks raie asemel tegeleda hoopis istutustöödega. “Puidusektori päästerõngaks on innovatsioon. Iga päev toodetakse puidust järjest peenemaid asju, kuni lipsudeni välja,” tõdes Nellis, et puidusektor vajab edukaks toimimiseks mitmekesistamist.

Hetkel puuduvad erametsade raiet mõjutavad piirangud, sealjuures on riigimetsa raierahu kahekuune.

Loe lähemalt Pealinnast.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga